האשה שהיתה להם לפה

על הדחתה של קרן נויבך

היום נודע כי העיתונאית קרן נויבך הודחה מהגשת התכנית "מבט שני" בערוץ הראשון. לגמרי במקרה, כנראה, ובלי שום קשר, זומנה לפני שבוע מירית הושמנד, עורכת תכנית הרדיו "סדר יום" שאותה מגישה נויבך ברשת ב', לשימוע לפני פיטורים.

נויבך היא עיתונאית יוצאת דופן. היא פרשה לפני כמה שנים מסיקור פוליטי, והחליפה אותו בהגשת תכנית חברתית נשכנית ברדיו. מדובר בתכנית קשה להאזנה. נויבך ועורכיה מוצאים את המקומות הפצועים והקשים ביותר בחברה הישראלית, מסרבים להסתפק בתגובות הרשמיות וחותרים לגלות את האמת שמאחורי הודעות הדוברים. מלבד זאת, הם מציעים הקשרים היסטוריים, בוחנים את הנעשה בעולם בתחומים שעליהם הם מדברים ובאופן כללי מנהלים דיון מתמשך, כבר מספר שנים, באי הצדק החברתי בישראל.

הנה, למשל, הליין אפ מאתמול, כפי שפרסמה אותו נויבך בחשבון הטוויטר שלה:

בוקר טוב. שביתה כללית, אנחנו כמובן משדרים. נדבר עם גל הרשקוביץ, ראש אגף תקציבים שמנהל את המשא ומתן מטעם האוצר ועם יו"ר הסתדרות עובדי המדינה.
השביתה הראשונה בהיסטוריה על העסקתם של עובדי הקבלן. האם הפיתרון שמציע שטייניץ "כמו בשבדיה" בכלל ישים במשק שונה לחלוטין עם יכולת אכיפה לא קיימת?
נדבר עם ד"ר מומי דהאן, מרטין ווילר ממעגלי צדק ומעיין קפלן, עובדת סוציאלית בהוסטל ביחידי בארץ לנוער הומו – לסבי וכמובן, עובדת קבלן.
על המתרחש בחינוך הממלכתי דתי, פרק נוסף בסדרת הראיונות והבוקר: אריאלה, אמא לשלושה, הרב פויירשטיין והרב אופיר כהן, ראש הגרעין התורני באשקלון.
ועל יוון ואיסלנד וכלכלה גלובלית שקורסת. והאם ברלוסקוני ילך סוף סוף הביתה? דפנה מאור מדה מרקר. בוקר טוב.

בהפגנה הראשונה בקיץ פגשתי את אחד מהעיתונאים החברתיים המרתקים בישראל, ואמרתי לו שחלק מההפגנה הזו רשום על שמו. הוא מחה מיד, אבל אמר שיש כמה אנשים שראויים לכבוד הזה. אולי לא זכרנו את כולם, אולי אני שוכחת כאן מישהו, אבל אני זוכרת היטב שהרשימה היתה קצרה יחסית: רינו צרור, מיקי רוזנטל, אורלי וילנאי, גיא מרוז, סמדר פלד – וקרן נויבך.
ככל שימי המחאה רבו ונסערו, כך הרשיתי לעצמי פחות להפסיד את התכנית של נויבך. לא נעים להאזין לה. הכל מטריד, הכל מלא בשקרים שמספרים לנו, סודות שמסתירים מאיתנו. הפינות החשוכות של החברה הישראלית אינן מושכות את העין.

ובדיוק אלה המקומות שנויבך מתעקשת ללכת אליהם. וכשמאזינים לתכנית שלה מגלים מהר מאוד שעל אף דעתנותה, היא עסוקה בעיקר במתן במה וקול לאחרים. היא מראיינת שרים ושועים, מנכ"לים ורבנים. אבל היא מראיינת גם את עובדת הקבלן, את המורים, העובדים הסוציאליים, את לקוחותיהם, נתמכי הרווחה. היא מעניקה במה רחבה וקשובה לכל אלה שקולם אינו נשמע במקומות אחרים. בעת שאיזה אדם חשוב מדקלם את מסריו הריקים, היא מדברת עם מי שאמור לקבל ממנו שירות וחושפת את האמת. עיתונות. כמו פעם.

אין ספק שהפיטורים של הושמנד וההדחה של נויבך, בשילוב עם השמועות ביולי על כך שנויבך לא תמשיך להגיש את התכנית באופן סדיר, והפרסומים באוגוסט לפיהם נתבקשה, עם מנחים נוספים, שלא להביע את דעתה על אירועי היום, מורים על הכיוון ברשות השידור. עיתונאים דעתנים, ובעיקר כאלה שאינם מוכנים ליישר קו עם לשכת ראש הממשלה ועושי דברה, אינם רצויים עוד. הם מפריעים לכולם ליהנות מזיו ההודעות הרשמיות, ובכלל, הרבה יותר נחמד לשמוע מוזיקה בבוקר מאשר כל הכאב הזה.

אנחנו שומעים הרבה מאוד על קריסת התקשורת. על הבידוריזציה שהיא עוברת. על עיתונאים נטולי הכשרה וסקרנות. על גסיסתו המתמשכת של כלב השמירה של הדמוקרטיה.

נויבך היא אחת מהעיתונאים האלה שאליהם אנחנו מתגעגעים כל כך, והיא פעילה ובועטת. אם יסתמו לה את הפה, יסתמו יחד איתו את פיותיהם של החלשים שזוכים להישמע רק בתכנית הזו – ובו זמנית, יסתמו לכולנו את האוזניים. חשוב להרים קול נגד הפיטורים האלה. לא רק בשביל נויבך – אלא בשביל החברה הישראלית. בשבילנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עירית  ביום 8 בנובמבר 2011 בשעה 23:40

  אבל היא הרי לא פותרה מהתוכנית הבוקר אלא רק מהגשת מבט שני, שבכתבות שלו היא ככל הנראה לא היתה מעורבת.

  • חוטהשני  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 00:36

   כי לטלויזיה יש איזה 'חשיבות' בכ"ז זה בפריים טיים…

   והיא באמת עיתונאית נהדרת.

   מעניין על מה הם דיברו בנוגע לחינוך הדתי….

   השנה לאחר התלבטות הילדה הולכת לכיתות חטיבה בחינוך העצמאי – ציפתי לשלם הון (בכ"ז 'חינוך פרטי') ומתברר שאני עכשיו חוסכת לעומת ההון שהיתי אמורה לשלם בחטיבות הדתיות…(אולפנות/אולפניות זה גם מוסד פרטי…העניין שגם בחטיבות הרגילות כדי להיות בכיתה התורנית יותר צריך לשלם על כך ולא מעט…)

 • עירית  ביום 8 בנובמבר 2011 בשעה 23:41

  צ"ל פוטרה

 • צחי  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 08:40

  גם את "סדר יום" מתכוונים לחסל, בקרוב מאוד. זה תחילת המהלך.
  ושכחת לציין נתון קטן: "סדר יום" היא התוכנית הכי פופולרית ברדיו הישראלי, כולו. ובמגמת עלייה. מנצחת את היריבים שלה (ברקאי, רסקין, גלגלצ). ביחד עם אריה גולן לפני, וירון דקל אחרי – ספינת הדגל של השידור הציבורי ושל הרדיו הישראלי. את זה ביבי ואנשיו מתכוונים לחסל עכשיו – בניגוד גמור לכל הגיון. להרוס את הדבר הכי טוב שלך.
  חרפה שאין לתאר. איפה מבקר המדינה ובתי המשפט? רשות השידור, אם להזכיר, אמורה להיות של "הציבור", לא בכיסו של ראש הממשלה.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 10:04

  it is sad that you dont see the problem with keren n. and the others that like her speaking nonsense and push the few that want to hear far away from the radio and tv.

 • ora21  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 13:07

  אוף. אני לא מאמינה. ושכחת להוסיף לרשימה החשובה (ביג טיים) את עודד שחר.

 • טלי  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 15:48

  וגל גבאי.

 • רוני  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 17:58

  מסכימה. עודד שחר וגל גבאי. רשימה בלתי מספקת, אבל כמה כבוד אנחנו צריכים לעשות לכל אחד ואחד מהם.

 • חנה הרציג  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 20:49

  ניסיון

 • עמית  ביום 9 בנובמבר 2011 בשעה 21:45

  צריך להוסיף גם את גדעון עשת מידיעות אחרונות לרשימת הצדיקים.
  בנוגע לרינונים ברשות השידור אני לא בטוח שהשמועות נכונות.

 • דליה  ביום 23 בנובמבר 2011 בשעה 13:35

  כולנו במשפחה, כמחאה – מפסיקים לצפות בשדורים ערוץ 1.
  קרן נויבך לא עוברת מסך ??? ומה עם אראל סגל??""עובר בגדול"" ???????????

  • רוני  ביום 27 בנובמבר 2011 בשעה 00:00

   דליה, תרשי לי להסתייג מההיטפלות למראה חיצוני של כל אדם.
   אראל סג"ל, כותב בחסד שמתפלל במניין עם בעלי, עובר מסך נפלא. כמוהו גם קרן נויבך.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: