להוציא לאור: גרף

העובדה שרשימה שהעליתי בשנת 2003, אם תרצו להוציא לאור את הספר הראשון, היא עדיין הרשימה הכי נקראת באתר הזה משעשעת אותי לפעמים (ולפעמים גם מטרידה קלות… אבל לא. את האגו נאפסן לעת עתה בצד.)

כנראה שזו ההוכחה האולטימטיבית שכדאי להביא תועלת.

אבל, למרבה הצער, הרשימה ההיא בהחלט לא משקפת את המצב בשוק הנוכחי. על כן החלטתי לעדכן אותה, הפעם באופן יסודי יותר. בכל פעם רשימה אחת, על הוצאה אחת. חלק מההוצאות כבר קיבלו את השאלון, בחרתי בגרף, הוצאה קטנה ואיכותית מאוד, לפתוח את סדרת הרשימות הזו.

מי הקים את ההוצאה, ומתי?
רני גרף הקים את ההוצאה בשנת 2004. בשנת 2006 הצטרפה גילי בר-הלל כעורכת סדרת ספרי הנוער, "גרף צעיר", שבמסגרתה יוצאים גם ספרי "פרסי ג'קסון והאולימפיים".

היכן נמצאים משרדי ההוצאה כיום?
להוצאה אין משרדים במובן המקובל של המילה. העבודה נעשית מהבית וישיבות מערכת נערכות בבית, בבתי קפה, טלפון, אימיילים ושאר אמצעים שונים ומשונים. חדר הישיבות האהוב עלינו הוא אורנה ואלה.

מי מנהל אותה?
העורך הראשי והאחראי למעשה לכל הפונקציות בהוצאה הוא רני גרף. גילי בר-הלל אחראית על ספרים בסדרת הנוער "גרף צעיר". כמה אנשים קשורים עם ההוצאה כפרילנסרים, כגון אשת יחסי הציבור עירית אלקבץ וחברת "עלועט" המנהלת את ענייני הדפוס. המחסנים של גרף ומערך ההפצה מנוהלים על ידי חברת ההפצה "דיאלוג".

רני גרף

מיהו העורך הראשי?
רני גרף.

מי הם עורכי המקור בהוצאה?
לעת עתה אין עורך מקור קבוע, אך את ספר המקור הראשון של ההוצאה למבוגרים עורך כרגע הסופר והעורך אסף אשרי.

כמה ספרים אתם מוציאים מדי שנה?
בממוצע כשישה ספרים לשנה, אבל אנו מקווים להגביר את הקצב ולהגיע לאט לאט לקצב של ספר אחד לחודש, בממוצע.

מהם התחומים שבהם מתמחה ההוצאה? 
ההוצאה מתמחה בתרגום ספרות עכשווית מאנגלית, בפרט בתחומים של ספרות יפה וספרות ספקולטיבית (מדע בדיוני ופנטזיה) למבוגרים ולנוער.

האם יש לכם סדרות מיוחדות?
סדרת "גרף צעיר" היא הסדרה שלנו לנוער, בעריכת גילי בר-הלל סמו (מתרגמת ספרי "הארי פוטר" לעברית). המאפיין את סדרת הנוער שלנו הוא קו עריכה שמוביל ברצף טבעי אל סדרת המבוגרים. לעומת הוצאות אחרות שבהן חטיבת הילדים והנוער נפרדת לגמרי מחטיבת ספרי המבוגרים, בגרף אנחנו לא מאמינים שאדם נהיה "מבוגר" בן לילה ונוטש את ספרות נעוריו. ספרים רבים יכולים להתאים הן למבוגרים, הן לנוער, ואלה לא פעם הספרים שאנו מחפשים. ספר כגון "דרקון הוד מלכותו" (מאת נעמי נוביק) שהתפרסם בסדרת המבוגרים יכול בהחלט לעניין גם בני 15 פלוס, וספר כגון "הבריון של ארצ'ר" (מאת דיאנה וין ג'ונס) שהתפרסם בסדרת הנוער יכול לעניין חובבי פנטסיה באשר הם. ההבדל העיקרי אצלנו בין ספרי הנוער לספרי המבוגרים, הוא שספרי הנוער אינם עוסקים בתכנים שקוראים צעירים אינם בהכרח מוכנים אליהם (מין, אלימות קשה וכן הלאה), שמבחינה שפתית ועלילתית הם אולי מעט קלים יותר לקריאה ושגיבורי אותם ספרים בעצמם צעירים.

האם יש לכם מיזמים מיוחדים שבהם יכול הקהל הרחב להשתתף?
בלוג אינטראקטיבי מתוכנן לעלות בעתיד הקרוב. בינתיים אפשר להצטרף לקבוצת ההוצאה ב"פייסבוק" לקבלת עדכונים על ספרים חדשים ואירועים מיוחדים.

היכן נמכרים ספרי ההוצאה?
הספרים נמכרים ברשתות הגדולות וברוב חנויות הספרים העצמאיות. כמו כן ההוצאה מפעילה דוכן מכירות בככר רבין בכל שנה במסגרת אירועי שבוע הספר.

מהי כתובת אתר האינטרנט שלכם?
http://www.gbooks.co.il

מהי הכתובת למשלוח כתבי יד?
הוצאת גרף, ת.ד. 65010 ת"א 61650

האם אתם מתחייבים על מתן תשובה לכל פונה?
אנחנו משתדלים, אך התהליכים אצלנו ממושכים, ולא תמיד אנחנו מספיקים לתת תשובה לפונים תוך זמן סביר. בשלב זה של חיי ההוצאה אין לנו מערך קבוע לטיפול בכתבי יד מקוריים ואנחנו מאלתרים בכל פעם סביב אילוצי ההוצאה ואילוצינו הפרטיים. לאור זאת מומלץ לפונים אלינו לשמור איתנו על קשר מדי פעם, ולהביא בחשבון שהטיפול בספרי מקור אינו לעת עתה עיסוק מרכזי בהוצאה.

בתוך כמה זמן?
ר. למעלה.

האם יש לכם קווים מנחים להגשת כתבי יד?
אנחנו מקבלים כתבי יד מודפסים בלבד, לא כקובץ אלקטרוני. מומלץ להגיש כמסמך סטנדרטי בגופן סטנדרטי שחור, גודל אות 12 ושורה וחצי רווח.

האם אתם מבקשים תשלום מכותבים לצורך מימון הלקטורה?
אף פעם.

האם אתם מבקשים תשלום מכותבים עבור פרסום הספר?
אף פעם. אנו מאמינים בספרים שההוצאה מוכנה לעמוד מאחוריהם במאה אחוז. אם זה המקרה, נשמח לשלם מקדמה (גם אם קטנה), ואם לא – אז אין על מה לדבר. כבר קיבלנו בעבר הצעות להשתתף בהוצאות מימונו של ספר מסוים על ידי הכותב. הן תמיד נענו בלאו מוחלט.

האם יש מוטו שמנחה אתכם בעבודתכם?
רק ספרים שאנחנו אוהבים.

מהי התפיסה שלכם לגבי מקומה של ההוצאה בעולם המו"לות הישראלית?
הוצאת בוטיק מגוונת שמאפיינת בעיקר את הטעם שלנו: קטנים אבל איכותיים בתוך התחום שהגדרנו לעצמנו. לא נוכל להתחרות בענקים בכל התחומים, אז אנחנו מתמקדים במה שאנחנו יודעים לעשות טוב. תקוותנו היא לטפח קהילה של קוראים נאמנים שסומכים על הבחירות שלנו, ומהתגובות של אנשים שניגשו לדוכן שלנו בשבוע הספר, כמו גם מדיווחים של מנהלי חנויות, נראה שכבר התחילה להתגבש קהילה שכזאת. במובן מסוים ניתן להתייחס להוצאה כאל סידרה. כל ספר בהוצאה משקף את טעמם של שני העורכים. לשמחתנו הטעמים שלנו מאד דומים. לעיתים במידה ממש מפחידה.

מה מייחד אתכם כהוצאה? מה חשוב שנדע עליכם?
אנחנו הוצאה אינטימית, כמעט משפחתית. כל דבר אצלנו נעשה באהבה.

איזה סוגים של כתבי יד אתם מחפשים? ובאילו תחומים?
מחפשים כתבי יד לרומנים באורך מלא, וחייב להיות בהם מה שאנו מגדירים כתחושת פליאה. איך ניתן להגדיר אותה? לא יודעים. אם זה שם אנו מזהים את זה. מחפשים ספרי נוער אבל לא ספרי ילדים. לא מחפשים ספרי שירה, מחזאות, קומיקס, עיון או עזר.

מבין הספרים שהוצאתם השנה, באיזה ספר אתם גאים במיוחד?

ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור – מארק טווין

"ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור" מאת מארק טוויין. הספר הזה, מבחינתי, הוא פרוייקט הדגל של ההוצאה בשנה האחרונה. זהו אחד מהספרים האהובים עלי מאז ומעולם, לדעתי שלי ספרו הטוב ביותר של טוויין. ספר מורכב, שנון, חכם, ארסי, ציני וביקורתי שרלוונטי היום באותה מידה שהיה רלוונטי בשנת 1889 שבה התפרסם לראשונה. יותר מכך: זהו גם ספר, שבמט רטרוספקטיווי לאחור, יש בו גם משהו נבואי. אין לי ספק שזה נובע מכך שטוויין היה גם חוקר בלתי נלאה של הטבע האנושי, על כל צדדיו. ומעל הכל: זוהי הרפתקה רווית קסם שיש בה את אותה תכונה חמקמקה: תחושת הפליאה. העבודה על הספר היתה תענוג צרוף" יעל אכמון, לדעתי אחת המתרגמות הטובות ביותר בארץ כיום – מתרגמת שיש לה אוזן רגישה מאד לשפה, למשלבים ולצליל של הטקסט, היתה אידאלית לספר הזה, ולמעשה, אם לא הייתי יודע שהיא עומדת לרשותי לא בטוח שהייתי נוגע בספר. נועה מנהיים, שאיתה אני חולק את האהבה הגדולה לספר הזה הוסיפה, לבקשתי, אחרית דבר מצוינת, ועלמה כהן-ורדי ערכה את הטקסט. הקשרים האמיצים בין שלושתינו הפכו את העבודה על הספר, ואת המפגשים במהלכה, לעונג בפני עצמו. אני חושב, ומקווה, שזה ניכר בתוצאה. עוד אדם שחובה להזכירו בהקשר הזה הוא דניאל בירד, שאיוריו העוקצניים ליוו את המהדורה הראשונה של הספר בשנת 1889. היה לכולנו ברור שהמהדורה הזו חייבת להיות מיוחדת ולכן הוספנו גם את איוריו ושילבנו אותם בטקסט של הספר, באותו אופן שבו שולבו במהדורה המקורית.

ואיזה ספר מסקרן במיוחד אתם עומדים להוציא בשנה הקרובה?
יש כמה, וקשה לבחור, אז אני אציין יותר מאחד: 

"האח הקטן" מאת קורי דוקטורו הוא אחד הספרים המדוברים ביותר בעולם בשנה האחרונה בתחום ספרי הנוער, ובצדק. הספר מיועד לבני נוער מבוגרים יותר ולמבוגרים. למעשה, זהו רומן למבוגרים לכל דבר שבמקרה גיבוריו הם בני נוער. אנחנו אפילו התלבטנו אם להוציא אותו במסגרת סדרת הנוער או לא. הספר דן בנושאים חשובים: הרשת והשפעתה על חיינו, אובדן הפרטיות בעידן הטכנולוגי החדש שאנו חיים בו, השלכות הפחד מטרור על חייהם של אזרחים תמימים, ועוד. לו היה נכתב לפני שנים ספורות היה, מן הסתם, נחשב לספר מדע בדיוני חברתי. אבל המציאות השיגה אותנו במהירות וכך יצא שקורי דוקטורו, סופר מוכשר במידה בלתי רגילה שאני עוקב אחריו כבר כמה וכמה שנים, כתב ספר עכשווי ומעודכן. ומי כקורי דוקטורו מעודכן: בנוסף לקריירת הכתיבה שלו הוא גם אחד משני המייסדים והעורכים של "בוינג, בוינג", אחד מבלוגי הרשת המצליחים ביותר בעולם כיום. בלוג שעוסק רבות בנושאים ש"האח הקטן" דן בהם רבות. שם הספר, אגב, הוא פראפראזה ברורה לספרו של ג'ורג' אורוול, "1984". 

"ג'וליאן קומסטוק" מאת רוברט צ'רלס וילסון, הוא ספר פוסט אפוקליפטי העוקב אחר חייהם של שני נערים בארה"ב שלאחר עידן הנפט. כמו כל ספריו של ווילסון, גם הספר הזה מתאפיין בכתיבה עשירה ורבת רבדים, וזהו כבר ספרו השלישי של ווילסון שמצליח להעניק לי באופן אישי את תחושת הפלא של סופר מוכשר ורגיש. ממש כמו ספרו הקודם של וילסון שהתפרסם בגרף, "סחרור", גם את הספר הזה קבלתי לקריאה מוקדמת, וממש כמו אז גם הפעם הוא יתפרסם בעברית זמן קצר יחסית לאחר פרסומו בארה"ב. 

"מפת העולם הבלתי נראה" מאת טאש אוו שספרו "חנות המשי" התפרסם גם הוא בגרף. אוו הוא סופר צעיר ממוצא מלאזי המתגורר בלונדון. גם הספר הזה מתרחש במלאזיה והוא מספר את סיפורם של שני אחים על רקע לידתה של מלאזיה העצמאית בשנות השישים של המאה העשרים. 

"הטעות של גלובר" מאת ניק ליירד. ספרו השני של מחבר "לגמרי קוף" הוא מעין סיפור אהבה יחודי שככל שנמעיט לספר עליו כך יטב. רק אומר שהספר מבסס את ליירד, לדעתי, כאחד היוצרים הצעירים המעניינים ביותר שפועלים כיום, ואני מאד גאה להיות המו"ל שמביא אותו לקהל הקוראים הישראלי. 

בנוסף לאלו יתפרסמו עוד כמה ספרי מדע בדיוני ופנטסיה המאפיינים את הכתיבה החדשה ביותר בתחום. בין השאר: ספרים מאת קרול ברג, ג'יי לייק, ג'ורג' מאן ועוד. במסגרת גרף צעיר יראו אור גם ספרים של קנת' אופאל, דיאנה ווין ג'ונס (כן, עוד אחד),  וכמובן, איך אפשר שלא להזכיר את שני הספרים הבאים בסידרת "פרסי ג'קסון", שגם עתידים לסכם ולסיים את הסידרה כולה. 

תודה רבה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קרן  ביום 24 ביוני 2009 בשעה 14:22

  ישר כח!

 • יואב  ביום 24 ביוני 2009 בשעה 15:39

  זו הוצאה מצויינת עם ספרים נהדרים. מחכה לרוברט צ'רלס וילסון חדש שרני הבטיח לשנה הבאה.

 • רותי  ביום 24 ביוני 2009 בשעה 16:01

  אין ספק שרני גרף יודע לעבוד, אבל יותר מכך הוא יודע לבחור את הספרים. רני גרף הוא מו"ל ששייך למודל עסקי ייחודי, שעדיין מופעל מתוך אהבה אמיתית – וסליחה על הגישה הרוחנית לסוגיה העסקית

 • אסתי  ביום 25 ביוני 2009 בשעה 07:19

  אכן, הוצאה שכל ספר שהיא מוציאה נבחר בזכוכית מגדלת ופינצטה והפקתו מוקפדת עד לפרט האחרון.
  ינקי בחצר המלך ארתור הוא גם אחד הספרים האהובים עלי, הוצאתו המחודשת לאור שמחה את ליבי עד מאוד ובתוכנית שלי לעשות עליו כתבה…

 • צפריר  ביום 29 ביוני 2009 בשעה 14:32

  המארק טוויין גבוה ברשימת הבקרובים שלי (אחרי הסטאק הנוכחי שלקחתי ממך), ואני אשמח לקרוא את הליירד הבא, אם כי אולי כדאי באנגלית הפעם.

 • עירא  ביום 1 ביולי 2009 בשעה 13:29

  כבר חשבתי להתחיל לתרגמו בעצמי, אני מאושר שמישהו הרים את הכפפה. ההבדל החריף של 60 שנה בין אורוול לדוקטורוב הוא שאורוול שנא ופחד מטכנולוגיה, ואילו דוקטורוב מאמץ אותה לשימושו כדי להגן על עצמו (בהצלחה יותר או פחות, הזמנים יגידו), וככלי להפצה ומימוש של אידאולוגיה שאני מאוד מתחבר אליה.

  אני ממתין לספר בקוצר רוח 🙂

 • עירא  ביום 1 ביולי 2009 בשעה 13:30

  היה "כפיים למתרגמי "אח קטן"!

 • דר  ביום 20 באוגוסט 2013 בשעה 11:52

  שלום שמי דר ואני כותב ספר על ילדה וחתול שנפל אליהם מטאור אס אס אס 47 וחיבר את הדי אן אי שלהם האם תעזרו לי לוהוציא אותו לאור?

 • ניסן  ביום 17 בנובמבר 2021 בשעה 12:25

  מדוע אתם לא מפרסמים מספר טלפון לשיחה אשמח מאוד לדבר איתי שמי ניסן ואני מירושלים נייד 0522447797 תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: